Coriolus (outkovka pestrá, Coriolus versicolor) je vysoce kvalitní veterinární přípravek, kterého si staří Číňané cenili pro jeho vitalizující účinky na tělo i mysl.
Jiné názvy:
- česky - outkovka pestrá
- čínsky - yun zhi
- latinsky - Coriolus versicolor
- japonsky - kawaratake
Současná legislativa reguluje uvádění informací o účincích doplňků stravy. Volně dostupné zdroje informací o houbách a bylinách (herbáře apod.), regulovány nejsou.
Na základě vyhlášky EU nemůžeme nabízet Coriolus jako doplněk stravy. Nabízíme ho tedy jako veterinární přípravek.
Coriolus (outkovka pestrá, Coriolus versicolor) byl Číně vysoce ceněným léčivem na čínském císařském dvoře, a to hlavně pro jeho vitalizující účinek, jelikož působí pozitivně jak na tělo, tak na mysl.
- Díky obsahu mnoha druhů specifických betaglukanů se dá říci, že nejzásadnější účinek outkovky čili Coriolu je podle tradiční medicíny v jeho pomoci při léčbě nádorových onemocnění (stejně jako u většiny ostatních vitálních hub). Rakovina je totiž z čínského pohledu pouze nerovnováha organismu. Například v Koreji doplňuje Coriolus neboli outkovka lékařské ošetření u 70 % všech pacientů s rakovinou.
- O houbě Coriolus čili outkovce můžeme tvrdit, že dokáže skenovat organismus a likvidovat v něm vše, co do něj nepatří.
- Coriolus je též jediná vitální houba, která se v praxi používá u akutních stavů z vnějšího napadení.
Terapeutické účinky u zvířat:
- doplněk léčby při rakovině + kterékoliv houby, dle typu nádoru
- zlepšení snášenlivosti chemoterapie a radioterapie + Reishi, Maitake
- podpora při poruchách funkce jater + Maitake, Reishi, ABM, Shiitake
- pro podporu regenerace sliznic (sinusitidy, chronické urologické záněty) + Cordyceps
- pro snížení nežádoucích účinků očkování
- před operacemi či po nich
Více o Coriolus (Coriolus versicolor, Trametes versicolor, outkovka pestrá, Turkey Tail Mushroom, čínsky Yun Zhi, japonsky Kawaratake) je dřevokazná houba, která patří mezi choroše a není jedlá. Coriolus roste po celý rok, můžeme jej najít převážně na živých poraněných i odumřelých kmenech či pařezech listnáčů v mírném podnebném pásu Asie, Severní Ameriky a Evropy. Plodnice houby mají vějířovitý tvar, odtud anglický název, a vytváří trsy, které jsou střechovitě uspořádané. Klobouk samotný má průměr cca 2−8 cm. Je pro něj typické béžové pásy na hnědém či šedém podkladu, povrch klobouku působí sametově.
Coriolus je dobře znám již z dob dávno minulých. V ucelených textech z roku 1368 n.l., tedy z období staré Číny a dynastie Ming, je zaznamenáno, že Coriolus se využíval k posílení fyzického, duševního stavu a posílení energie čchi. Coriolus je v tradiční čínské medicíně stále používán jako „léčivka“. Pro „vědecký“ svět byl objeven až v 60.−70. letech 20. století. Tehdy byl díky japonskému vědci extrahován z Coriolu polysacharid s označením PKS, u něhož se záhy prokázaly imunostimulační účinky. Další pokusy během roku 1965 pak potvrdily, že PKS má i protinádorové účinky. V Japonsku se kolem roku 1980 dostal i do praxe, kdy je přidáván ke standardní protinádorové léčbě. Stejně je na tom Korea, kdy se Coriolus podává až 70 % pacientů s rakovinou. Od 90. let 20. století bylo a je prováděno velké množství klinických studií, které potvrzují účinnost Coriolu.
Dovolujeme si vás informovat, že na našem webu již nemůže dále uvádět tvrzení, která by mohla vzbudit dojem jakéhokoliv léčebného účinku bylin či hub. Současná legislativa EU toto zakazuje. I přesto, že tradiční čínská medicína funguje po tisíce let a je vyzkoušená na bezpočtu pacientů. Zároveň nesmíme zmiňovat ani účinky prokázané soudobými vědeckými studiemi. Věříme ale ve zdravý rozum našich zákazníků. Podrobné informace o bylinkách a houbách hledejte ve veřejně dostupných zdrojích na internetu.